Napsat novou zprávu
 

Vyřešte příklad: 12 plus 14 se rovná

Manová: Hlášení obecního rozhlasu 5.1.2020

Před chvílí proběhlo hlášení z místního rozhlasu. Šlo o něco důležitého??? V podchaloupkách bylo  slyšet pouze huhňání a funění. Děkuji.


 Dobrý den paní Manová, omlouváme se na nekvalitní hlášení místního rozhlasu dne 5. 1. 2020. Jednalo se o informování občanů o probíhající Tříkrálové sbírce v naší obci. Odstranění nedostatku se řeší.

S pozdravem

Jiří Páral, starosta obce


neděle 5. leden 2020
Vlasta Vlachová ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ): třídění odpadu

Dobrý den,

asi je pozdě, vyvolávat nějakou diskusi o způsobu řešení, jak donutit občany k uvědomělosti. Vítám možnost svozu vytříděného odpadu od každé domácnosti, jen si nedovedu představit 4 do daleka svítící popelnice před každým domem, když jejich naplnění bude třeba pro mne, jednu osobu, trvat několik měsíců.  Navíc nevím, kam mám dávat sklo a prázdné konzervy. Kdysi jsem taky sbírala hliníková víčka od mléčných výrobků do extra pytlíku, pak jsem toho nechala, protože jsem pytlík nakonec stejně hodila do popelnice. A kam patří papírové krabice od mléka a jiných takto balených potravin?  Pokud budu odvážet sklo ke škole, tak už tam mohu odvážet papír a plasty, jak jsem to dělala doposud. A to budou jezdit ke svozu vytříděného odpadu čtyři auta každých čtrnáct dní, nebo bude jedno a bude mít patřičné "kastlíky" ? Je to skutečně tak ekologické, jak se nám to snaží někdo namluvit? Čtyři barevné popelnice před každým domem jistě přispějí k zvýšení malebnosti naší vesnice. Nebo má někdo snad jiný názor? S pozdravem Vlachová


Vážená paní Vlachová,

děkuji za Vaše praktické připomínky, vezmu to popořadě:

Z médií jistě víte, že odpady začínají být problémem číslo jedna společně se suchem. Česká republika se zavázala Evropské unii, že v roce 2025 bude třídit ze směsného komunálního odpadu 55% a v roce 2035 až 65%. Současný stav se pohybuje v ČR někde kolem 36%, naše obec asi 20%. Pro obce to znamená, že pouze tzv. černé popelnice, tedy současný směsný odpad z domácností a pár sběrných míst po obci bude nedostačující, pokud se nebudou chtít obce a občané prohýbat pod tíhou nákladů za odpad. Ten směsný odpad bude totiž nejdražší složkou. A když pominu zákaz skládkování, který se také připravuje, tak budeme muset tento odpad vozit do Brna do spalovny.

Nezbývá nám tedy než zintenzivnit třídění. A to buď tím, že přidáme kontejnery po celé obci, ale pak se vystavujeme neustálému nepořádku v celé obci anebo dostanou občané nádoby přímo domů. Tímto směrem se rozhodlo letos už jít v našem regionu asi 19 obcí. Občané těchto obcí měli úplně stejné obavy jako vy a nakonec všichni našli místo na nové nádoby a málokde stojí nádoby přímo před domy. Ve většině případů je lidé vydělávají před dům až těsně před svozem. Jsme na venkově a místa je zde daleko více než ve městech...

Pokud nenaplníte nádoby za měsíc, tak je prostě nebudete připravovat ke svozu a necháte to na příště. Svoz pak bude jednou za měsíc žlutá nádoba s plasty, jednou za měsíc modrá s papírem a jednou za měsíc zbytkový směsný odpad, který se už nikam nedá roztřídit a v zimě tam přibude popel z uhlí. Do žluté na plasty pak budete dávat také kovové plechovky a papírové krabice od mléka. To si vše na třídicí lince roztřídí. Hnědé popelnice na bioodpad budou sváženy od dubna do konce listopadu 2x za měsíc a v zimním období pouze jednou. Obavy občanů, že černá popelnice s tím zbytkovým odpadem bude zapáchat se ukázaly jako liché. Pokud třídíte bioodpad, tak nemá co zapáchat. Jen dětské pleny, ale ty se dají dát do igelitových sáčků.

V praxi to funguje tak, že většinou má obec v jeden den svoz plastu a papíru. Svozové vozidlo nejprve sveze třeba papír a ve druhém kole plast. Jestli dobře počítám, tak se jedná v letních měsících o čtyři dny svozu za měsíc a v zimním období o tři dny.

Jestli je něco ekologické nebo není, to v tomto případě neposoudíme. Faktem zůstává, že odpad tvoří občané a je ho čím dál více. A buď starostové obcí vyvinou energii, finance a čas na to, aby lidem umožnili co nejvíce své odpady přetřídit už doma a zavedli tyto systémy anebo budou časem zase uklízet příkopy, lesy a okolí obcí od černých skládek a prohýbat se pod tíhou poplatků a sankcí za netřídění.

Moc možností a ani času už není a já věřím, že většina obyvatel tuto situaci chápe a řešení odpadů nově přivítá.

Jiří Páral, starosta obce


čtvrtek 2. leden 2020
Zdenka Kadlecová ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ): Vánoční strom?

Vážení,

mohli bychom nějak přispět k tomu, aby Sebranice měli krásný vánoční strom? Současný je snad nejošklivější v jihomoravském kraji. Je nám to líto.

S přáním hezkého dne

Zdenka Kadlecová

 


čtvrtek 26. prosinec 2019
Jiří: Páral

Dobrý den Ondro,

v současné době nemáme zpracovanou vyhlášku o podomním prodeji v obci. Pokud se obchodní zástupci T-MoBILE chovali nevhodně, je třeba tuto záležitost řešit přímo se společností T-MOBILE.

S pozdravem

Jiří Páral


středa 13. březen 2019
Ondra: Dotaz

Dobry den,

chci se zeptat, plati v Sebranicich zakaz podomniho prodeje? Kluci od T-mobile to uz trochu prehani. O tom co slibuji a jaky je pak ve finale vysledek ani nemluvim.

Diky za odpoved.


pátek 8. březen 2019
 
Powered by Phoca Guestbook